Ar kiekvienas gali būti vegetaru?

 

Jei šį klausimą užduosime vegetarinę mitybą jau pasirinkusiam ir kurį laiką taip gyvenančiam žmogų, jis greičiausiai atsakys - "taip, kokie gali būti klausimai?".
Iš tiesų - šis mitybos būdas turi daug pliusų ir privalumų. Paminėsiu tik porą jų - gerėjanti sveikata (daugeliui subalansuotai besimaitinančių vegetarų) bei nauda mūsų planetai (gyvūlininkystės ūkiai naudoja gerokai daugiau žemės resursų, nei augalininkystė užsiimantys). O dar jei pridėti etinį motyvą...

Tačiau, ar tikrai vegetaru gali būti kiekvienas?
TAIP, jei tai yra paties žmogaus pasirinkimas ir jis turi tinkamų žinių, kaip sklandžiai pereiti prie naujo gyvenimo būdo ar bent degantį, nenugalimą norą atsisakyti prievartos savo gyvenime.
TAIP, jei tai rekomenduoja medikai ir sveikatos pagerinimui tai yra vienas iš svarbių būdų.
TAIP, jei vegetaru nuo gimimo auginamas vaikutis, kurio tėvai praktikuoja šią mitybą.
TAIP, jei žmogus tiesiog nemėgsta mėsos, žuvies ar kiaušinių ir kartkartėmis valgo nebent dėl to, kad jo ar aplinkinių įsitikinimu to "reikia".
Tačiau...
NE, jei žmogus tik seka mada (vegetaras yra jo dievaitis, autoritetingas žmogus, etc.) - mados kinta, vienus autoritetus keičia kiti.
NE, jei vegetariškai verčiamas maitintis vaikas/šeimos narys, kuris jau yra ragavęs kito maisto ir neturi tam vidinės motyvacijos, netgi mano, kad tokia mityba yra žalinga.

Kiekvienas žmogus sprendžia ir renkasi pats. Tik viduje gimę sprendimai yra tikri bei ilgalaikiai, tik tokiu atveju žmogui pakaks motyvacijos ir valios einant pasirinktu keliu (tai tinka kalbant ir apie kitus sprendimus/pasirinkimus). Prievarta kitus skatinti tapti vegetarais yra ta pati prievarta, kurios vegetarai sakosi vengią savo gyvenime (tik subtilesnė, mažiau įvardyjama ir suvokiama kaip tokia). Čia kaip su kiekvienu draudimu - kuo labiau negerai ir negalima, tuo didesnis noras laužyti taisykles!

Žinoma, trumpam (savaitę, mėnesį ar pan.) išbandyti vegetarinę mitybą gali kiekvienas (ypač vasarą, kai gausu šviežių vaisių, uogų, daržovių), sveikatos būklę gerina ir kas savaitę po dieną daromos vaisių/daržovių iškrovos dietos. Tačiau svarbu nedaryti staigių posūkių, įsiklausyti į savo organizmą, konsultuotis su specialistais, stebėti savo sveikatos būklę! Ir, pasirinkus šį mitybos būdą, ieškoti naujų receptų, drąsiai eksperimentuoti virtuvėje, ieškoti bendraminčių, palaikymo komandos. :)

O jei paskaičius jau esamiems vegetarams kyla klausimas - tai ką daryti su tais šeimos nariais, artimaisiaisi, kuriuos vis tik norisi patraukti savo pusėn, atsakyti galiu tik viena: gyvenkite kaip jums patinka patiems ir leiskite gyventi kitiems, gerbkite jų pasirinkimą. Poveikį gali turėti ir turės tik jūsų pasidalinimas savo patirtimi, mintimis, jausmais  (tačiau šiukštu, be noro moralizuoti!)- kodėl nusprendėte rinktis tokią mitybą, ką jūsų žiniomis duoda tai Žemei, gyvūnams, jums patiems. Gaminkite skanius patiekalus, kvieskite artimuosius ragauti, vaišintis, šeimoje įveskite "Dienos be mėsos" tradiciją, visi drauge įsitraukite į gaminimo procesą (ypač vaikams tai patinka!).

Linkiu visiems sveikatos, ramybės  ir... ne kitus vesti savo keliu, o patiems rinktis jį ir eiti priekin!

/Teksto autorė - Loreta Fokienė; foto autorė -  Jūratė Marinionokienė/

Additional information