Prieskonių naudojimo paslaptys

Maistas mums teikia ne tik grubią energiją, mineralines medžiagas ar vitaminus. Jis pasižymi ir subtiliu poveikiu, būtinu mūsų proto, emocijų, jausmų pusiausvyrai.
Visa tai gauname per skonio pojūčius: saldumą, sūrumą, aštrumą, rūgštumą, kartumą, aitrumą. Tai atskleisti ir sustiprinti padeda prieskoniai. Jie žmonių naudojami ne tik kaip skonines savybes suteikianti priemonė, bet ir kaip virškinimo reguliatoriai ar vaistinės medžiagos.

Prieskonių vartojimo būdai:
1) Nekepinti. Pirmiausia dedami stambesni prieskoniai (lauro lapai, gvazdikėliai, kvapnieji pipirai), gaminimui įpusėjus beriami vidutiniai (garstyčios, ožragė, pankolis, juodieji pipirai, kmynai,...) ir baigiant gaminti pilami malti prieskoniai.
2) Storadugniame inde įkaitinami riebalai (ghee arba aliejus) ir prieskoniai apkepami.  Primiausia dedami stambesni ir kepami apie minutę. Po to beriami malti (idealu, jei jie sumalami prieš vartojimą) ir apkepami iki 30 sekundžių. Ir jau į prieskonius paeiliui dedamos daržovės, kruopos ir kiti priedai.

Pirmu būdų naudojami prieskoniai labiau tinka, norint suaktyvinti jų gydomąsias sąvybes, o štai antruoju ruošiami geriau atskleidžia skonines ir aromatines sąvybes, jos stiprėja 2-3 kartus!
 
Norint, kad maistas įgautų satvinę (dorybės) prigimtį, į jį būtina nors truputuką dėti druskos, cukraus ir pieno (galima pieno produktų)! Valgis sūdomas jau išjungus ugnį, kad visos jo sudedamosios dalys išsaugotų savo unikalias skonines savybes!

Pasak ajurvedos, pusryčiaujant turėtų dominuoti saldus skonis, pietaujant - visi šeši, o vakare skonių verčiau neišryškinti - vyrauja prėskas skonis, taigi prieskonių verčiau beveik nenaudoti.

Prieskoniais galima ne tik maistą gardinti. Iš jų ruošiami skanūs aromatingi gėrimai.

Rekomenduojame: Ajurvedinė arbata pusryčiams.

 

Additional information