Saldumai gardumai, arba kaip išgyventi be cukraus???

Desertai, saldūs kepinukai, pyragėliai, šokoladas buvo kasdieniai mano gyvenimo džiugintojai. Stebėdavau, kaip mano aplinkoje kažkas atsisako saldukų, ir lupdavau eilinio saldainio popierėlį, tyliai save ramindama dar vienas šiandien ir bus gana... Mėsos nevalgyti  vieni juokai. O štai bent dieną kitą išbūti be saldžių malonumų  o ne. Tai ne man. Na tik temperatūrai rimtai sukilus porą dienų vien medus būdavo mano saldusis palydovas. Kažkaip nelabai ko daugiau ir norėdavosi. Bet vos praveriu sveikdama namų duris ir... Labas, eiline doze! Na ir šiaip  ar ne ajurvediniai specialistai pasakoja apie saldumo būtinybę moteriai? Taigi  viskas gerai!

Bet... Informacija apie cukraus žalą organizmui ir priklausomybę nuo jo vis dažniau ėmė šmėkščioti mano akiratyje. Tai žiū kokia grupė FB susikuria, išsikėlusi iššūkį be cukraus gyventi, tai video kažkas atsiunčia, tai straipsnis vos atsivėrus FB tiesiai prieš akis išdygsta ir persekioja pusdienį, kol imu, perskaitau ir... Na negaliu. Negaliu aš be saldumynų!!! 


Aišku negaliu. Ir negyvenu, nors cukraus daugiau nei prieš metus ėmiau gerokai mažinti. Būna, kad savaitėmis neprireikia, o jei ir gaunu kažkiek, tai užslėptą kokiame pavaišintame sausainuke, augaliniame piene ar duonos riekėje. Video apie cukrų ir jo žalą žiūrėdavome drauge su vaikais, skaitydavome straipsnius, kartu studijuodavome perkamų produktų etiketes. Vytautas buvo ypač atkaklus. Tiesa, jam ir susilaikyti nuo saldžių pagundų vis dar sunkiausia. Nesilaiko ir nereikia  kiekvienas renkamės pats. Pasiekimas vien tai, kad vietoje cukraus trintas braškes jis gardina raw agavų sirupu. Ir su užsidegimu draugus vaišina mano gaminamais saldžiais žaliavalgiškais rutuliukais. Būtinai pridurdamas: čia be cukraus! Vis dėlto jokios teorijos apie kenksmingumą nebūtų padėjusios, jei ne... datulės! Taip, tie ypač saldūs rudi gabalėliai. Tiesa, leidau sau prabangą pirkti ypač geros kokybės datules. Tokias, kad greta padėjus saldainį rankos pačios tiesiasi link vaisiaus. Rimtai! Ir tegu tai skambės kaip reklama, bet skanesnių datulių už www.datules.lt svetainėje užsakomas iki šiol neragavau. Taip, kainuoja. Bet! Jei pusryčiams vietoj anksčiau norėto gabalo saldaus pieniško šokolado ar kelių saldainių valgyti 3 – 4 prabangias datules, tai ir nauda organizmui (nesiplėsiu, googlė visagalė  padės sužinoti viską apie jas), ir išleidžiami pinigai adekvatūs. 


O toliau  laisvė fantazijai. Mano ji gan gerai išvystyta, tai ir saldėsių gebu rasti teisingų. Trintos uogos saldinamos agavų sirupu arba medumi. Skanūs rutuliukai gaminami iš riešutukų, kokoso pieno/aliejaus, įvairių džiovintų vaisių (kiek jau derinių išbandyta!), žaliavalgiški tortai patinka 99% ragavusių, į blynų ar pyrago tešlą puikiai tinka bananai, datulės, kiti saldūs vaisiai. Ir t.t. Pamažu pasidalysiu savo atradimais.


Ramiai žiūriu į šią Voveraitės pyrago nuotrauką, darytą Jūratės prieš keletą metų. Taip, aš netgi kepu jį: vaikų šventėms, draugams ir kitiems norintiems. Bet jau neragauju ir noro neturiu. Neįtikėtina, bet... skonis keičiasi! Ir... man tai patinka! 

/Loreta Fokienė/

P.S. Keletas receptų be cukraus ir su oho kiek skanumo:
Kokosiniai rutuliukai

 

Additional information